W dniu 30 września 2022 roku w Naszym Ośrodku odbyła się konferencja naukowa „NSZZ Solidarność w Częstochowie i regionie w latach 1980 – 1985”.Głównym współorganizatorem konferencji było Stowarzyszenie Więzionych Internowanych i Represjonowanych „WIR” z siedzibą w Częstochowie, a partnerami przedsięwzięcia Stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość” w Częstochowie, kłomnicka Fundacja Rozwoju Aktywności Społecznej im. Ks. Kazimierza Znamirowskiego oraz Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Całość swym patronatem objął Marszałek Województwa Śląskiego – Jakub Chełstowski. Konferencja była adresowana do szerokiego grona odbiorców, a wśród nich do nauczycieli i uczniów regionu częstochowskiego.
Najważniejszym celem tego spotkania było poszerzenie wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz powstania i rozwoju Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” na ziemiach dawnego województwa częstochowskiego. Organizatorzy decydując się na promowanie powyższych treści, wzięli pod uwagę wspieranie i rozwijanie zainteresowań środowiska nauczycielskiego oraz motywowanie nauczycieli do podejmowania różnorodnych działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym, ale także pogłębianie wiedzy obywatelskiej i promocję postaw patriotycznych.
Przed rozpoczęciem części głównej organizatorzy przekazali podziękowania od Jadwigi Wiśniewskiej – posła do Parlamentu Europejskiego. Odczytano również listy od parlamentarzystów: poseł Lidii Burzyńskiej i senatora Ryszarda Majera. Głos zabrał Robert Magdziarz – wicewojewoda śląski, Łukasz Rosicki – dyrektor Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, Anita Imiołek – zastępca dyrektora Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, reprezentująca Urszulę Bauer – Śląskiego Kuratora Oświaty, Elżbieta Doroszuk – dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Anna Rakocz – przewodnicząca Stowarzyszenia Więzionych Internowanych i Represjonowanych „WIR”.
Wydarzenie współprowadzili Dorota Kaczmarek – wiceprezes Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” i przewodnicząca Sekcji Oświaty i Wychowania oraz Robert Kępa – zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.
W trakcie konferencji zostały wygłoszone następujące referaty: „Geneza i powstanie NSZZ Solidarność regionu częstochowskiego”, „Protest w klubie Ikar i jego konsekwencje”, „Częstochowska Solidarność w latach 1981-1985. Droga do krzyża”.
W pierwszym z nich dr Krzysztof Walaszczyk w oparciu o notacje świadków przybliżył uczestnikom konferencji okoliczności powstania „Solidarności” jako ruchu społecznego oraz proces jej ewaluowania w kierunku budowania nowoczesnych struktur związkowych.
Dr Sławomir Maślikowski podjął wątek protestu związkowców w Klubie „Ikar” i jego konsekwencji zarówno dla uczestników jak i ówczesnej władzy.
Z kolei Wojciech Rotarski – historyk niezależny, omówił sytuację Związku i „ludzi podziemia” w mrocznych czasach stanu wojennego i zmagania o utrwalenie w przestrzeni publicznej fundamentalnych symboli narodowych i religijnych.
Prezentowane przez prelegentów treści wzbudziły zainteresowanie uczestników konferencji, a potwierdziła to kuluarowa dyskusja, która miała miejsce po ich wystąpieniach. Aktywnie uczestniczyli w niej zarówno nauczyciele jak i, co najważniejsze, uczniowie. Nie brakło też głosów zaproszonych gości, w tym świadków i uczestników wydarzeń sprzed lat, którzy nie tylko zaszczycili swoją obecnością, ale i ubogacili uczestników wiedzą o „tamtych czasach”.
Uczestnicy Konferencji zostali również zaproszeni do obejrzenia wystawy „Nadzieja i zwycięstwo”, przygotowanej przez Zbigniewa Bonarskiego i dr Sławomira Maślikowskiego. Sympatycznym akcentem wydarzenia był tort, którym na zakończenie organizatorzy poczęstowali uczestników.
dr Sławomir Maślikowski, nauczyciel – konsultant RODN „WOM” Częstochowa