Każdego roku gremium nauczycieli wychowawców spotyka się dwukrotnie w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, aby w ramach Akademii Wychowawcy pochylić się nad istotnymi dla nich sprawami.
Spotkanie, które odbyło się 7 października 2015 r., a jego temat brzmiał „Dialog w profilaktyce agresji. Jak pomóc uczniom, nauczycielom i rodzicom budować wzajemne relacje i zaufanie”, zorganizowaliśmy we współpracy ze Stowarzyszeniem Zawodowych Mediatorów i Stowarzyszeniem „Mosty Porozumienia”. Nasi prelegenci - dr Joanna Telus i Jerzy Śliwa - mediatorzy praktycy i trenerzy, zachęcali do stosowania mediacji jako metody rozwiązywania sporów w środowisku szkolnym. Nie zabrakło też miejsca na warsztaty. I choć symulacja mediacji w konflikcie szkolnym okazała się prosta tylko dla prowadzącego, każdy zabrał z niej coś dla siebie.
Cele, jakie zakładała Konferencja, zostały osiągnięte, dopisała frekwencja - obecnych było 148 osób, każdy otrzymał materiały edukacyjne.
Przy wyjściu niektórzy uczestnicy podzielili się swoimi refleksjami. Warto tym opiniom poświęcić trochę miejsca. Oto kilka z nich:
„Uważam, że solidny kurs nt. mediacji powinien przejść każdy nauczyciel”. „Konferencja na wysokim poziomie merytorycznym”. „Mediacja oparta na żywym przekazie jest bardzo efektywna”. „Zdobyłam dużo praktycznych umiejętności”. „Więcej takich warsztatów”. „Bardzo dużo czasu zabrało wyciąganie informacji od uczestników konferencji, którzy nie mają wiedzy i doświadczenia”. „Czy mogłyby się odbywać cykliczne spotkania uczące mediacji?”
Były na szkoleniu różne sytuacje, nawet dość trudne (szczególnie dla uczestniczących w symulacji), ale jedno jest pewne – mediacje są nauczycielom coraz bardziej potrzebne.
Elżbieta Doroszuk – nauczyciel konsultant RODN „WOM” w Częstochowie, organizator konferencji