28 lutego do siedziby RODN „WOM” przybyły drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego, aby wziąć udział w eliminacjach do etapu centralnego Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. To już druga edycja tej Olimpiady, której celem jest promowanie wartości małżeńskich i rodzinnych oraz zainteresowanie młodzieży problematyką dotyczącą rodziny.
Komitet Okręgowy w składzie: p. Elżbieta Doroszuk (przewodnicząca komisji, nauczyciel-konsultant RODN „WOM” w Częstochowie), p. Ewelina Twardowska-Mucha (członek komisji, nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła IIw Częstochowie) oraz p. Robert Jaczyński (członek komisji, wicedyrektor Liceum Katolickiego SPSK w Częstochowie), oceniał wypowiedzi ośmiu dwuosobowych drużyn z następujących szkół: Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu,
V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gliwicach, Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Częstochowie, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK w Częstochowie, Liceum Ogólnokształcącego im. mjr. Henryka Sucharskiego w Myszkowie, Zespołu Szkół w Porębie, Technikum nr 1 Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, Technikum TEB Edukacja w Bielsku-Białej.
Spośród 15 tematów młodzież wybrała sześć: „Pułapki czyhające na młodych w okresie dojrzewania – jak się przed nimi chronić?”, „Jaka rodzina, taka przyszłość”, „Internet i telewizja – przyjaciele czy wrogowie życia w rodzinie?”, „Małżeństwo ludzi różnych kultur – potencjał i wyzwanie”, „Narzeczeństwo, czyli sztuka przygotowania się do małżeństwa”, „Przemoc domowa – oznaka siły czy słabości ?”.
Zgodnie z regulaminem Komitet Okręgowy może rekomendować do etapu centralnego tylko jedną drużynę, a następnie Komitet Główny Olimpiady kwalifikuje do finału dziesięć zespołów z najwyższą liczbą punktów.
W tym roku najlepszym zespołem okazali się uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK w Częstochowie – Tomasz Kinkel i Piotr Pundyk, którzy pod kierunkiem p. Renaty Stencel przygotowali autorski film ilustrujący temat „Internet i telewizja – przyjaciele czy wrogowie życia w rodzinie ?”. Młodych autorów doceniono za kreatywne ujęcie zagadnienia, walory wychowawcze i bardzo udany, czasochłonny montaż filmu. Rekomendowany zespół został zakwalifikowany przez Komitet Główny do etapu centralnego, który odbędzie się 12 kwietnia br. w Olsztynie. Eliminacje III etapu mają charakter 2 – stopniowy: pierwszą część stanowi test wielokrotnego wyboru, a drugą udział w debacie.
Podczas ogłaszania wyników eliminacji wojewódzkich członkowie komisji konkursowej podkreślili, że poziom przygotowanych prezentacji był wysoki, świadczył o dużej wiedzy oraz zaangażowaniu uczestników. Przewodnicząca Komitetu Okręgowego, p. Elżbieta Doroszuk, skierowała też podziękowania do nauczycieli przygotowujących zespoły do udziału w Olimpiadzie za skuteczne rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań tematyką rodzinną.
Agnieszka Grudzińska, nauczyciel-konsultant RODN „WOM”