W dniach 18-19 kwietnia 2021 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbył się XI Ogólnopolski Kongres Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie z udziałem dr hab. Przemysława Czarnka – Ministra Edukacji i Nauki, który objął Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem. Współorganizatorem tegorocznej edycji Kongresu był Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. W tym roku ogólnopolskie spotkanie nauczycieli wychowania do życia w rodzinie ze względu na sytuację pandemiczną miało charakter hybrydowy. W formie stacjonarnej wzięło w nim udział grono zaproszonych gości, natomiast w formie zdalnej ponad 500 uczestników z całej Polski.
Pierwszy dzień Kongresu rozpoczął się w niedzielę 18 kwietnia o godzinie 15.00. Elżbieta Doroszuk – dyrektor RODN „WOM” w Częstochowie powitała gości przybyłych do siedziby naszego Ośrodka: dr. hab. Przemysława Czarnka – Ministra Edukacji i Nauki, Urszulę Bauer – Śląskiego Kuratora Oświaty, Radosława Brzózkę – Szefa Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji i Nauki, Wawrzyńca Kowalskiego – Zastępcę Dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Tomasza Pituchę – Doradcę w Gabinecie Politycznym Ministra Edukacji i Nauki, Alicję Janowską – Dyrektora Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz ks. Kazimierza Kurka – Krajowego Duszpasterza Rodzin w latach 1985–1996.
Jako pierwszy głos zabrał dr hab. Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki, wyrażając wdzięczność wszystkim nauczycielom-konsultantom, którzy od ponad 20 lat zajmują się obszarem wychowania prorodzinnego w ośrodkach doskonalenia. Minister skierował również wyrazy uznania do Elżbiety Doroszuk – dyrektora RODN „WOM” w Częstochowie za zrealizowanie jedenastu edycji Kongresu i podtrzymywanie wieloletniej tradycji organizowania tych corocznych ogólnopolskich spotkań nauczycieli wychowania do życia w rodzinie.
Zaproszeni goście wraz z przedstawicielami środowiska nauczycielskiego wzięli udział w seminarium, podczas którego pochylono się nad zagadnieniem znaczenia przedmiotu wychowania do życia w rodzinie dla promowania wartości rodzinnych oraz przedstawiono propozycje rozwiązań wspierających rewitalizację nauczania tego przedmiotu w kontekście wyzwań stojących przed współczesną edukacją prorodzinną. Stacjonarnie jako prelegenci wystąpili: Wawrzyniec Kowalski – Zastępca Dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej, ks. Kazimierz Kurek – Krajowy Duszpasterz Rodzin w latach 1985–1996, Renata Krupa – dyrektor programowy Centrum Edukacji Nauczycieli POTEST w Lublinie, Jolanta Radczyc – nauczyciel-konsultant Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze, Alina Rataj – nauczyciel-konsultant Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim, Agnieszka Grudzińska i Magdalena Sawicka – nauczyciele-konsultanci Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.
Wysłuchano również wystąpień zaprezentowanych w formie zdalnej: Barbary Charczuk – emerytowanego nauczyciela -konsultanta Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu, Janiny Kościelny – emerytowanego nauczyciela-konsultanta Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu, Jadwigi Krzewskiej – Gordzijewskiej – nauczyciela-konsultanta Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie, Doroty Kulik-Nowak – doktorantki Uniwersytetu Opolskiego, prof. dr hab. Elżbiety Osewskiej – Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego, Agnieszki Przybyszewskiej – przedstawiciela rodziców Społecznej Rady Edukacji i Wychowania „Rodzinny Poznań”, Aliny Strzałkowskiej – emerytowanego nauczyciela-konsultanta Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Danuty Turek-Fijak – nauczyciela-konsultanta Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Krośnie.
Pierwszy dzień tej edycji Kongresu zakończyła Msza Święta w intencji uczestników tego wydarzenia odprawiona w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.
Kolejny dzień XI Kongresu (poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.) wypełniła konferencja, podczas której poruszono zagadnienia związane z realizacją zajęć wychowania do życia w rodzinie. Szczególnie mocno podkreślono wartość jego nauczania oraz znaczenie dla kształtowania wśród młodego pokolenia postaw prorodzinnych. Obecnych tego dnia gości, prelegentów i uczestników spotkania powitała Beata Białowąs – Członek Zarządu Województwa Śląskiego, natomiast uroczystego otwarcia Kongresu dokonali: dr hab. Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki oraz Tomasz Madej – p.o. Dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie.
Podczas konferencji wysłuchano czterech niezwykle interesujących wystąpień:
Uczestnicy konferencji mogli odnosić się do bieżących treści wystąpień poprzez zamieszczanie własnych uwag na czacie profesjonalnie moderowanym przez Dawida Radomskiego.
Tego dnia odbyła się także konferencja prasowa Ministra Edukacji i Nauki, który wraz z Śląskim Kuratorem Oświaty oraz Dyrektorem RODN „WOM” w Częstochowie udzielali odpowiedzi na pytania zaproszonych dziennikarzy.
Patronat medialny nad XI Ogólnopolskim Kongresem Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji i Nauki objęły dwa czasopisma edukacyjne: „Częstochowski Biuletyn Oświatowy” i „Wychowawca. Miesięcznik Nauczycieli i Wychowawców Katolickich”.
Bieżące informacje i wzmianki o Kongresie ukazały się w mediach, m.in.:
[dostęp do powyższych informacji: 20.04.2021]
Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom i Uczestnikom za udział w Kongresie. Zapraszamy na kolejną edycję w roku szkolnym 2021/2022.
Agnieszka Grudzińska
nauczyciel-konsultant RODN „WOM” w Częstochowie