Kolęda to marzenie o świecie sprawiedliwym, czułym
i bezpiecznym. O takim, w którym dobro zawsze zwycięża,
a kłopoty są tylko na chwilę. Kolęda to nadzieja, że kiedyś na pewno będzie pięknie. Śpiewajmy kolędy!
Włodzimierz Korcz
Kolędy stanowią cenny skarb w naszym dziedzictwie kulturowym. Stały się one również inspiracją do zorganizowania 11 stycznia 2023 roku w Auli Forum RODN „WOM”
w Częstochowie wyjątkowego spotkania. W wydarzeniu pt. „Czas kolędowania”, obok pracowników Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, uczestniczyli zaproszeni goście:
Po powitaniu gości przez Elżbietę Doroszuk, dyrektor RODN „WOM” w Częstochowie, jako pierwszy głos zabrał Wielebny Ksiądz Andrzej Przybylski, Biskup Archidiecezji Częstochowskiej, który w pięknych słowach mówił o najistotniejszych wartościach w życiu człowieka. Ksiądz Biskup dziękując za zaproszenie, nadmienił, że uczestniczy w nim z wielką radością, przedłużając w ten sposób przeżywanie Bożego Narodzenia. Życzył wszystkim, aby czerpali siłę z narodzenia Pańskiego i aby Boże Narodzenie było obecne w naszym życiu każdego dnia.
Następnie głos zabierali kolejni goście: Dorota Kaczmarek, Przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Częstochowie, Maria Chodkiewicz, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, Robert Kępa, Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, dr hab. Elżbieta Napora, prof. UJD, Kierownik Katedry Psychologii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, aby podziękować za zaproszenie, współpracę z Ośrodkiem oraz złożyć wszystkim uczestnikom najserdeczniejsze życzenia noworoczne.
Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać niezwykle interesujących wykładów nauczycieli-konsultantów RODN „WOM” w Częstochowie – dr. Artura Dąbrowskiego pt. „Blask prawdy”, w którym prelegent podjął się próby zgłębienia istoty prawdy oraz Agnieszki Grudzińskiej, szukającej w swoim wystąpieniu pt. „Tajemnice Bożego Narodzenia – Trzej Mędrcy ze Wschodu” odpowiedzi na pięć zagadek dotyczących tajemniczych przybyszy z darami dla nowonarodzonego Dziecięcia.
Wybrzmiały najpiękniejsze kolędy i pastorałki – polskie i zagraniczne, powstałe wiele wieków temu i współczesne – wykonane przez zespół muzyczny RODN „WOM” w Częstochowie w składzie: Elżbieta Augustyńczyk, Emilia Będkowska, Jacek Bilski, Renata Bruś, Joanna Ciura, Agnieszka Grudzińska, Aneta Nowakowska, Magdalena Sawicka, pod kierunkiem Izabeli Witek, nauczyciela-doradcy metodycznego RODN „WOM” w Częstochowie oraz przez wszystkich uczestników spotkania.
Wspólnemu kolędowaniu, które prowadzący spotkanie nauczyciele-konsultanci dr Artur Dąbrowski i Magdalena Sawicka ubarwiali opowieściami o historii powstania wykonywanych kolęd i pastorałek, towarzyszyła prezentacja multimedialna przygotowana specjalnie na tę okazję przez Zbigniewa Burdę.
O scenografię i dekoracje zadbały: Emilia Będkowska, Aneta Przybyłowicz, Izabela Bajor, Joanna Resakowska, Jolanta Fąfera.
Fotorelację przygotowali: Paweł Włodarczyk, Marcin Błoch.
Dopełnieniem miłej atmosfery był poczęstunek przy kawie i herbacie.
Zachęceni pozytywną, rodzinną atmosferą trwamy w oczekiwaniu na przyszłoroczne spotkanie kolędowe.
Iwona Kmieciak
zastępca redaktora naczelnego
„Częstochowskiego Biuletynu Oświatowego”
RODN „WOM” w Częstochowie
Fot.
Paweł Włodarczyk