W dniach 16- 17 maja 2022 r. w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbył się XII Ogólnopolski Kongres Wychowania do Życia w Rodzinie dla nauczycieli, dyrektorów szkół, samorządowców pod hasłem „Szkoła – rodzinie. Wspieranie wychowawczej funkcji rodziny”. Organizatorami tego wydarzenia były następujące instytucje oświatowe: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie oraz Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich (WRKSO) Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie. Tegoroczną edycję Kongresu po raz kolejny honorowym patronatem objął Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
W pierwszym dniu Kongresu – 16 maja – odbyło się seminarium konsultantów i doradców metodycznych wychowania do życia w rodzinie, którego tematem uczyniono pojawiające się współcześnie wyzwania w zakresie doskonalenia i zdobywania kwalifikacji do prowadzenia zajęć edukacyjnych z przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie. Uczestników powitali: Tomasz Pitucha – Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw Rodziny, Wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Elżbieta Doroszuk, dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Seminarium zainaugurowało wystąpienie p. Doroty Kulik-Nowak reprezentującej Uniwersytet Opolski, która wygłosiła wykład zatytułowany „Wychowanie do życia w rodzinie – uwarunkowania realizacji zajęć a oczekiwania społeczne (próba oceny)”. Dalsza część spotkania moderowały dyrektor RODN „WOM” Elżbieta Doroszuk oraz Anna Powązka – nauczyciel konsultant z Ośrodka Rozwoju Edukacji. Wypowiedzi zebranych dotyczyły tematu: Doświadczenia i aktualne wyzwania w zakresie sposobu doskonalenia i zdobywania kwalifikacji do prowadzenia zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie. Dobre praktyki. Planowanie działań. Spotkanie było wartościowym czasem wymiany doświadczeń oraz okazją do dyskusji nad poprawą jakości zajęć przygotowujących do dojrzałego życia rodzinnego.
Tegoroczny Kongres odbył się w wyjątkowym miejscu, jakim jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Aktu otwarcia tego wydarzenia dokonali i w tematykę obrad wprowadzili: Tomasz Pitucha, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. rodziny oraz Elżbieta Doroszuk, dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Honorowy gość Kongresu, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, zwrócił się do uczestników Kongresu słowami: – Jesteście nauczycielami, którzy mają pierwszoplanową funkcję, jeśli chodzi o pomoc rodzinom w wychowaniu młodych pokoleń. Od państwa zależy przyszłość społeczeństwa. Chcemy, żeby wszyscy bez wyjątku uczestniczyli w zajęciach wychowania do życia w rodzinie. Chcemy, żeby ten przedmiot stał najwyżej, jeśli chodzi o hierarchię przedmiotów nauczania – powiedział szef MEiN, podkreślając znaczenie tych zajęć w szkole.
W pierwszej części konferencji dr hab. Tomasz Biernat, prof. Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, wygłosił wykład na temat „Postaw młodzieży wobec małżeństwa i rodziny. Diagnoza sytuacji i propozycje działań”. Po nim zabrała głos dr Aleksandra Aszkiełowicz, prorektor Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu, doradca rodzinny. W wystąpieniu zatytułowanym „Potrzeba wychowania prorodzinnego w nauczaniu szkolnym” przedstawiła różne aspekty omawianego problemu. Z kolei Agnieszka Marianowicz-Szczygieł − wiceprezes Instytutu „Ona i On” i psycholog, podczas wykładu „Trudne tematy wyzwaniem dla nauczycieli WDŻ” omówiła zagadnienia i treści dotyczące seksualności, które porusza się na zajęciach z przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie.
Po przerwie o roli zajęć WDŻ w kształtowaniu postawy miłości i akceptacji dla człowieka mówiła Marzena Machałek, Sekretarz Stanu MEiN i Pełnomocnik Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego. Wiceminister podkreślała, że celem tego przedmiotu jest m.in. przygotowanie młodego człowieka do budowania trwałych relacji międzyludzkich: – Wychowanie do życia w rodzinie to jest wychowanie do życia z drugim człowiekiem, to jest nauczenie dzielenia się z drugim człowiekiem, a także zdolności do ofiary. Sekretarz Stanu w MEiN dziękowała również nauczycielom WDŻ za ich codzienną pracę oraz rolę, jaką pełnią w procesie wychowaniu młodego pokolenia.
Kolejnym wystąpieniem drugiej części obrad był wykład „Znaczenie przygotowania i organizacji zajęć WDŻ w szkole dla skutecznej realizacji zawartych w nich celów” wygłoszony przez Jacka Banasia, dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie uczestnicy wysłuchali referatu pt. „Wychowanie do życia w rodzinie a program wychowawczo-profilaktyczny”, który został wygłoszony przez Wawrzyńca Kowalskiego, zastępcę dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej Ministerstwa Edukacji i Nauki. Kolejnym wykładowcą była p. Teresa Król z Krakowskiego Instytut Rozwoju Edukacji, która przedstawiła prelekcję na temat: „Propozycje dotyczące prezentacji zajęć WDŻ rodzicom”.
Następnym punktem Kongresu stała się prezentacja materiałów dydaktycznych wspierających szkolne działania wychowawczo-profilaktyczne. Ostatnim wydarzeniem spotkania był panel dyskusyjny prowadzony przez dyrektor RODN „WOM” w Częstochowie, Elżbietę Doroszuk, którego tematem wiodącym było zagadnienie: „Wychowanie do życia w rodzinie – w trosce o dobro ucznia”. W dyskusji uczestniczyli m. in. Radosław Brzózka, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw strategii edukacyjnej, Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty oraz nauczyciele-konsultanci naszego Ośrodka: Magdalena Sawicka oraz dr Artur Dąbrowski.
Podczas XII Kongresu Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie minister Przemysław Czarnek nagrodził nauczycieli wyróżniających się w pracy wychowawczej, wręczając 27 Medali Komisji Edukacji Narodowej oraz 9 dyplomów uznania za szczególne zasługi i zaangażowanie w działalność prorodzinną i wychowawczą. Miło nam poinformować, że w gronie osób odznaczonych Medalem KEN znaleźli się nauczyciele-konsultanci Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie: pani Agnieszka Grudzińska, pani Magdalena Sawicka oraz pan Artur Dąbrowski. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przyznał także Nagrody za Wybitne Osiągnięcia w Pracy Dydaktycznej i Wychowawczej. W gronie osób wyróżnionych znalazła się również Dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Elżbieta Doroszuk. Dyplomem Uznania Ministra Edukacji i Nauki wyróżniono także doradców metodycznych naszej placówki: panią Joannę Biczak i panią Justynę Miejską- Cień.
Gratulujemy naszym koleżankom i koledze tych wyjątkowych wyróżnień.
Dziękujemy też licznej reprezentacji naszego Ośrodka, która uczestniczyła w wykładach oraz panelu dyskusyjnym w Muzeum Józefa Piłsudskiego, za obecność i zaangażowanie.
Agnieszka Grudzińska
nauczyciel-konsultant
RODN "WOM" w Częstochowie
Poniżej zamieszczamy linki do relacji z Kongresu, które ukazały się na stronach internetowych instytucji związanych z edukacją i oświatą oraz ogólnopolskich mediów :
Ministerstwo Edukacji i Nauki
https://www.youtube.com/watch?v=1faHH7U8unE
(20+) Ministerstwo Edukacji i Nauki | Facebook (post wraz ze zdjęciami z dnia 17 maja br.)
Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) / Twitter (wpisy wraz ze zdjęciami pod datą 17 maja br.)
Ośrodek Rozwoju Edukacji
Polska Agencja Prasowa
Głos Nauczycielski
Radio Opole
https://radio.opole.pl/104,578973,czarnek-nic-tak-nie-szkodzi-swiatu-europie-i-pol
portal wpolityce.pl
Czarnek: Nic tak nie szkodzi, jak fałszywa wizja człowieka (wpolityce.pl)
Radio Maryja
XII Ogólnopolski Kongres Wychowania do Życia w Rodzinie – RadioMaryja.pl
Nasz Dziennik
https://naszdziennik.pl/polska-kraj/255899,wsparcie-funkcji-rodziny.html
DZIEJE.PL Portal Historyczny
portal PCH24.pl
portal Obserwatorium Edukacji