16 maja 2023 roku w kampusie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie odbył się XIII Ogólnopolski Kongres Wychowania do Życia w Rodzinie. Hasło tegorocznego Kongresu brzmiało: „Wychowanie do życia w rodzinie – w trosce o dobro dzieci i młodzieży”. Organizatorami wydarzenia były dwie instytucje oświatowe: Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Tegoroczną edycję Kongresu po raz kolejny honorowym patronatem objął Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek reprezentowany przez Dyrektora Generalnego MEiN, Pana Sławomira Adamca.
Uczestnikami spotkania byli dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, nauczyciele-konsultanci, doradcy metodyczni, nauczyciele i wychowawcy z całego kraju, którzy chcieli poszerzać wiedzę, doskonalić swój warsztat metodyczny i poszukiwać inspiracji do pracy z uczniami.
Aktu otwarcia tego wydarzenia dokonali: Tomasz Madej, Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie oraz Elżbieta Doroszuk, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.
Następnie głos zabrali goście specjalni tegorocznego spotkania: Dyrektor Generalny MEiN pan Sławomir Adamiec, przedstawicielka Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – Przewodnicząca Rady Rodziny przy MRiPS oraz Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej Pani Dorota Bojemska, a także Wawrzyniec Kowalski, Zastępca Dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej Ministerstwa Edukacji i Nauki, którzy podkreślili szczególną wartość rodziny i wszelkich działań zmierzających do jej wzmocnienia. Organizatorzy skierowali też szczególne podziękowania dla Pani Profesor Barbary Marcinkowskiej, Rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, za umożliwienie przeprowadzenia Kongresu w gościnnych progach jej uczelni.
Część oficjalną spotkania zakończyło dokonane przez Dyrektora Generalnego MEiN Sławomira Adamca wręczenie medali Komisji Edukacji Narodowej nauczycielom mającym szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej dzieci i młodzieży.
Następnie uczestnicy wysłuchali wykładu, inaugurującego kolejną część spotkania, na temat „Personalistyczny wymiar wychowania do życia w rodzinie” wygłoszonego przez prof. dr hab. Roberta Ptaszka, wykładowcę KUL i dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych.
W dalszej części Kongresu dla uczestników przygotowano inspirujące, bogate w treści wystąpienia osób o uznanym dorobku naukowym, znanych osób życia publicznego promujących wartości rodziny i wychowania oraz forum dyskusyjne praktyków, mających wysoką skuteczność w realizacji zajęć WDŻ. Zagadnienie „Wychowanie przygodą życia” w kontekście własnych doświadczeń, badań i refleksji zaprezentowali:
Drugą część Kongresu rozpoczęła prezentacja programu psychoedukacyjnego „Wektory Życia” dokonana przez kierownik zespołu „Za życiem” Annę Kasperską – Gochnę.
Ostatnim wydarzeniem spotkania był panel dyskusyjny na temat „Wychowanie do życia w rodzinie – dobre praktyki i atrakcyjność zajęć” prowadzony przez dyrektor RODN „WOM” w Częstochowie, Elżbietę Doroszuk, podczas którego nauczyciele WDŻ przedstawili oparte na własnej praktyce skuteczne rozwiązania i inspiracje przyczyniające się do efektywnej realizacji zajęć wychowania do życia w rodzinie w szkołach. W dyskusji wzięła udział p. Ewa Kiryła, nauczyciel-konsultant z WMODN w Olsztynie oraz nauczyciele WDŻ z długoletnim stażem pracy: Ewa Napiórkowska (Klebark Wielki) , Janina Pieńkowska ( Wrocław), Jolanta Gandecka ( Lublin) .
Kongres po raz kolejny umożliwił uczestnikom pogłębienie wiedzy o potrzebach i problemach współczesnej rodziny oraz odnalezienie wielu inspiracji dla efektywnej realizacji zajęć wychowania do życia w rodzinie, aby treści zawarte w programie WDŻ docierały do jak największej liczby uczniów.
Relacja z Kongresu ukazała się także na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji (dostęp w linku):
https://www.ore.edu.pl/2023/05/relacja-z-xiii-ogolnopolskiego-kongresu-wychowania-do-zycia-w-rodzinie/#prettyPhoto
Fot. : Zbigniew Burda