Zarządzenie Dyrektora Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie z dnia 21 lutego 2023 roku w sprawie: określenia zwrotu kosztów użytkowania przez pracowników Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie samochodów niebędących własnością pracodawcy do celów służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy.
Data dokumentu: 2023-02-21
Na podstawie:
- Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U z 2022 r. poz. 1510 ze zm.).
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. z 2013 r. poz. 167 ze zm.) oraz § 3 ust.1, pkt. 3 Statutu Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie,
zarządza się, co następuje:
§1. Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
§2. Wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie z tytułu podróży służbowej określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2022 r. (Dz. U. poz. 271 ze zm.).
§3.
- Środek transportu określa pracodawca, a pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej, co stanowi podstawowy sposób rozliczenia delegacji służbowej.
- Zmiana środka transportu wskazanego w delegacji służbowej dokonana samowolnie przez pracownika skutkuje brakiem zwrotu kosztów wyjazdu.
§4.
- Na wniosek pracownika złożony niezwłocznie po otrzymaniu delegacji, w uzasadnionych przypadkach dyrektor może wyrazić zgodę na przejazd w podróży krajowej samochodem osobowym niebędącym własnością pracodawcy.
- Zgoda pracodawcy na odbycie podróży służbowej samochodem prywatnym dotyczy wyłącznie pracownika delegowanego.
- W szczególnych przypadkach, gdy cel podróży pracownika korzystającego z prywatnego samochodu i innego pracownika jest zbieżny, odbywa się do tej samej miejscowości, wnioskodawca może wystąpić również do pracodawcy o zgodę na przewóz tej osoby własnym środkiem transportu.
- Stosowne oświadczenie należy złożyć w treści wniosku, o którym mowa w § 5 niniejszego zarządzenia.
§5.
- Zwrot kosztów wyjazdu służbowego samochodem osobowym, niebędącym własnością pracodawcy do innej niż siedziba pracodawcy miejscowości na terytorium kraju następuje wyłącznie na pisemny wniosek pracownika i za zgodą pracodawcy (wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia).
- Przejazd drugiego pracownika samochodem prywatnym wnioskodawcy za jego zgodą nie uprawnia tego pracownika do zwrotu kosztów przejazdu.
§6. Warunki korzystania z prywatnego samochodu osobowego określa umowa zawarta pomiędzy pracodawcą i pracownikiem (wzór umowy stanowi załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia).
§7.
- Z tytułu odbytej samochodem prywatnym podróży służbowej, pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez pracodawcę.
- Stawkę za jeden kilometr przebiegu ustala się na poziomie 60% stawek określonych w § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalenia oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. z 2002r. nr 27 , poz. 271 ze zm.).
§8. Traci moc Zarządzenie Nr D.021.21.2020.ED dyrektora Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie z dnia 5 października 2020 roku.
§9. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Elżbieta Doroszuk
Dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie