9 listopada 2022 r. w Auli „Forum” Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbyła się konferencja skupiona wokół tematu pracodawcy jako kluczowego partnera w kształceniu zawodowym, zorganizowana w ramach Roku Rzemiosła w Województwie Śląskim – roku ustanowionego na mocy uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego. Organizatorem konferencji był Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, a Partnerem konferencji – Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie.
W wydarzeniu wzięło udział wiele zaproszonych osób: Andrzej Gawron, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej; Szymona Giżyńskiego, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentowała Grażyna Matyszczak, Dyrektor Biura Poselskiego; Lidię Burzyńską, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował Kamil Tarasek, asystent posła; Mariusza Trepkę, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowała Agata Borkowska, asystent posła; Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty; Alicja Janowska, Dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach; Adam Markowski, Dyrektor Biura Zamiejscowego w Częstochowie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach, Radny Rady Powiatu Częstochowskiego; Sylwia Bloch, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku; Władysław Mąsior, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej; Marek Noszczyk, Zastępca Przewodniczą Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Częstochowie; Grzegorz Miketa, Dyrektor naczelny Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach; Dariusz Jadczyk, Prezes Zarządu Regionalnej Organizacji Pracodawców w Częstochowie zrzeszonej w Konfederacji Lewiatan; Monika Kowalczyk-Gnyp, Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach; Dariusz Ciuk, Wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie; Małgorzata Gołębska, Wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie; Aleksandra Wojciechowska, Główny analityk ds. badań i analiz Regionalnego Centrum w Katowicach, Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie; Jolanta Kardas, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu; Dariusz Humaj, Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Częstochowie; Aleksandra Pietrucha, Kierownik Działu Zarządzania Personelem i Komunikacji EthosEnergy Poland SA w Lublińcu; Monika Gabrych, Manager Działu Personalnego Wkręt-Met Sp. z o.o. w Kuźnicy Kiedrzyńskiej; Paweł Hutny, Dyrektor produkcji Wkręt-Met Sp. z o.o w Kuźnicy Kiedrzyńskiej.
Konferencję moderowali: Monika Sikora, nauczyciel-konsultant oraz Marek Żyłka, nauczyciel-doradca metodyczny RODN „WOM” w Częstochowie. Nad organizacją czuwała również Marta Lipska, nauczyciel-konsultant.
Wsparcie techniczne zapewnili: Marcin Błoch i Paweł Włodarczyk.
Uroczystego powitania dokonała wicedyrektor Grażyna Bochenkiewicz.
Jako pierwszy głos zabrał Andrzej Gawron, Poseł na Sejm RP, który podziękował za zaproszenie w imieniu własnym oraz nieobecnych zaproszonych posłów na Sejm RP, którzy ze względu na wcześniejsze zobowiązania nie mogli osobiście uczestniczyć w spotkaniu. Podziękował za liczny udział w konferencji osób zainteresowanych problematyką kształcenia zawodowego i współpracy w tym obszarze pracodawców ze szkołami. Podkreślił ważność sektora rzemieślniczego na rynku pracy, a także znaczenie organizowania tego typu konferencji i ich rolę zarówno w edukacji, jak i we współpracy z pracodawcami. Mówił o ogromnych potrzebach naszej gospodarki na wykwalifikowanych fachowców, potrzebie odbudowy szkolnictwa zawodowego, wprowadzeniu koniecznych reform, m.in. powoływaniu branżowych centrów umiejętności, które już pojawiają się w naszej rzeczywistości. Wskazał również na szereg możliwych dróg rozwoju i perspektywę prężnie działającego szkolnictwa zawodowego.
Dyrektor Grażyna Matyszczak, przemawiając w imieniu Szymona Giżyńskiego, Posła na Sejm RP, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wskazała na zdecydowanie zbyt małą w stosunku do potrzeb liczbę szkół zawodowych w Częstochowie i wyraziła nadzieję, że konferencja pomoże uzyskać wymierne efekty na tym polu.
Asystent Kamil Tarasek, reprezentujący Lidię Burzyńską, Poseł na Sejm RP, odczytał list, w którym Pani Poseł napisała, że nasze społeczeństwo potrzebuje dialogu, a konferencja jest doskonałą okazja do wymiany myśli i spostrzeżeń w dziedzinie szkolnictwa zawodowego.
Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty zaznaczyła, iż konferencja inauguruje cykl spotkań na ten temat z udziałem ośrodków metodycznych w województwie śląskim. Wypowiedziała wiele ciepłych i inspirujących słów pod adresem rzemiosła i przedstawicieli pracodawców. Doceniła rolę szkół zawodowych, kształcenia dualnego. Stwierdziła, że kształcenie zawodowe staje się obecnie wielką szansą dla młodych ludzi, dającą im wiele możliwości rozwoju, ponieważ bogactwo oferty rzemiosła jest nieograniczone, a także obdarzone pierwiastkiem indywidualności i atrakcyjności, gdyż daje szansę pracy w zawodach artystycznych i unikatowych.
Prelegenci przedstawili następujące tematy:
Monika Kowalczyk-Gnyp z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach – „Zapotrzebowanie na zawody na regionalnym rynku pracy”; Grzegorz Miketa, dyrektor naczelny Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach – „Nowoczesne rzemiosło”; Aleksandra Wojciechowska, główny analityk ds. badań i analiz, Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie, Regionalne Centrum w Katowicach – „Wykorzystanie Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 w edukacji formalnej”; Dariusz Ciuk, wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie – „Zasady organizacji i realizacji kształcenia praktycznego uczniów”; Marcin Budzewski, wiceprezes Instytutu Analiz Rynku Pracy w Warszawie – „Kształcenie zawodowe w rzemiośle” (online).
Tematem przewodnim wystąpień lokalnych pracodawców: Moniki Gabrych, Manager Działu Personalnego Wkręt-Met Sp. z o.o. w Kuźnicy Kiedrzyńskiej; Pawła Hutnego, Dyrektora produkcji Wkręt-Met Sp. z o.o. w Kuźnicy Kiedrzyńskiej; Aleksandry Pietruchy, kierownik Działu Zarządzania Personelem i Komunikacji EthosEnergy Poland SA w Lublińcu oraz Dariusza Jadczyka, prezesa Zarządu Regionalnej Organizacji Pracodawców w Częstochowie zrzeszonej w Konfederacji Lewiatan były oczekiwania pracodawców a zadania szkół.
Dobre praktyki w zakresie współpracy szkół z pracodawcami ze szczególnym uwzględnieniem roli rzemiosła przedstawili: Jolanta Kardas, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu i Dariusz Humaj, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Częstochowie.
Wszyscy prelegenci zgodnie podkreślali konieczność wprowadzenia zmian w postrzeganiu kształcenia zawodowego w społeczeństwie, zwiększenia jego popularności i atrakcyjności, uświadamiania dzieci już na etapie edukacji przedszkolnej, a także ich rodziców o korzyściach płynących z kształcenia zawodowego, m.in. możliwości uczenia się w rzeczywistych warunkach pracy oraz potrzebie zacieśniania współpracy pomiędzy szkołami i pracodawcami.
Konferencję zakończył panel dyskusyjny.
Relacje z wydarzenia pojawiły się w lokalnych mediach.
Uczestnicy mają także możliwość zadawania pytań prelegentom i organizatorom oraz zgłaszania sugestii drogą online w celu kontynuacji tematu i podjęcia dialogu.
Iwona Kmieciak
zastępca redaktora naczelnego
„Częstochowskiego Biuletynu Oświatowego”
RODN „WOM” w Częstochowie
Fot.
Paweł Włodarczyk